2017 Race Day Results


National Steeplechase Association Race Results Report
Willowdale Steeplechase Kennett Square, PA
Sunday, May 14, 2017

 

ORD HORSE WGT RIDER OWNER TRAINER PURSE

First Race

01 OVERAWE

(#72) THE LIAM MAGEE. Amateur Training Flat. 2 Miles on the Turf.

*** 150 Sara Katz Achsah O’Donovan

Alicia Murphy

0

02 ANAYLST

(L) * 155 Bethany Baumgardner Move Up Stable

Michael Leaf

0

03

HILL TIE

* 155

Eric Poretz

Sportsmans Hall

Joseph Davies

0

04

ROLLFORWARD

(L)

160

Gonzague Cottreau

Blythe Miller Davies

Joseph Davies

0

05

MYSTIC STRIKE

(L)

* 155

Annie Yeager

Upland Partners

Ricky Hendriks

0

06

COASTAL MOON

(L)

* 155

Keri Brion

Upland Partners

Ricky Hendriks

0

07

ALEXAHENTE

*** 150

Brittany Scampton

Brittany Scampton

Mary Scampton

0

WINNING MARGIN: 1 TIME: 3:57 TURF: good

Second Race (#73) Purse $15,000. THE LANDHOPE CUP. Maiden Timber. 3 Miles over Timber.

01

WITOR (GER)

(L)

* 160

Amelia McGuirk

Blair W. Wyatt

Todd Wyatt

9,000

02

TOUCHDOWNTONY

(L)

165

Gonzague Cottreau

Irvin L. Crawford II

Joseph Davies

2,700

03

DURER

(L)

165

Mark Beecher

Wits End Stable LLC

William Dowling

1,500

04

SWEET TALKING GUY

(L)

*** 155

Erin Swope

Benjamin C. Swope

Benjamin Swope

750

05

HANDSOME HOYT

165

Roger Quinlan

Nancy A. Reed

Katherine Neilson

600

06

GAS CAN EDDIE

(L)

* 160

Bethany Baumgardner

Mrs. William D. Class, Jr.

William Meister

450

F

TANGO RHTHYM

(L)

* 160

Eric Poretz

Lucy A. Goelet

William Meister

0

F

TAKEPOINTSANDRUN

165

Willie McCarthy

Irvin S. Naylor

William Meister

0

LR

ALL OF THE ABOVE

(L)

165

Gerard Galligan

Move Up Stable

Katherine Neilson

0

LR

WHATDIDYOUSEE

(L)

* 160

Annie Yeager

Grey Lake Stable

Ivan Dowling

0

WINNING MARGIN: 3 1/4 TIME: 6:17:4/5 TURF: good

01

AQUIES

160

Gerard Galligan

Irvin S. Naylor

Katherine Neilson

9,000

02

DE CHERA

165

Sean McDermott

H. Bruce Fenwick

H. Bruce Fenwick

2,700

03

ENUFF ALEX

160

Kieran Norris

Bonnie Rye Stables

Julie Gomena

1,500

04

WHERE’S THE BEEF

(L)

165

Mark Beecher

Welcome Here Farm

Ivan Dowling

750

F

ROCKET STAR RED

(L)

* 155

Bethany Baumgardner

Lucy A. Goelet

William Meister

0

F

SPOILER ALERT

(L)

165

Willie McCarthy

Merriebelle Stable, LLC

William Meister

0

PU

OUR R J

160

Roger Quinlan

Walter D. Pinkard Jr.

Regina Welsh

0

Third Race (#73) Purse $15,000. THE LANDHOPE CUP. Maiden Timber. 3 Miles over Timber.

WINNING MARGIN: 9 1/4 TIME: 6:27:1/5 TURF: good Fourth Race (#74) Purse $15,000. THE MARSHALL W. JENNEY MEMORIAL FOXHUNTER’S CHASE. Amateur

Apprentice Timber. 3 Miles over Timber.

01

PRIME PROSPECTOR

* 165

Amelia McGuirk

Peter A. Jay

Todd Wyatt

9,000

02

RIDE AWAY

(L)

* 170

Trevor Ryan

Irvin S. Naylor

Katherine Neilson

2,700

03

SUMO POWER

(L)

*** 160

Ashton Williams

Blythe Miller Davies

Joseph Davies

1,500

04

WINGO STAR

(L)

* 165

Eric Poretz

Holbrook Hollow Farm

William Meister

750

F

BE GREAT

(L)

* 165

Annie Yeager

Welcome Here Farm

Ricky Hendriks

0

F

LEFFINGWELL LION

*** 160

Virginia Korrell

Elizabeth C. Korrell

Elizabeth Korrell

0

LR

ON THE CORNER

*** 160

Sara Katz

Ivy Hill Stable, LLC

Alicia Murphy

0

WINNING MARGIN: 3 TIME: 6:27:4/5 TURF: good

Fifth Race (#75) Purse $35,000. THE WILLOWDALE STEEPLECHASE. Amateur Timber Stakes. 3-1/2 Miles over Timber.

01

DOC CEBU

(L)

165

Hadden Frost

Charles C. Fenwick Jr.

Jack Fisher

21,000

02

GRAND MANAN

(L)

170

Gonzague Cottreau

Donald Reuwer Jr.

William Meister

6,300

03

CLASS BRAHMS

165

Mark Beecher

Rosbrian Farm

Tara Elmore

3,500

04

NATURALLY WON

165

William Dowling

Northwoods Stable

William Dowling

1,750

05

SUPER SATURDAY

(L)

170

Roger Quinlan

Irvin S. Naylor

Katherine Neilson

1,400

06

JOSHUA G.

165

Eric Poretz

Armata Stables

Katherine Neilson

1,050

PU

MONSTALEUR

170

Forrest Kelly

Black and Blue Stable

Forrest Kelly

0

PU

RAVEN’S CHOICE

(L)

170

Blair Wyatt

Ann Jackson

Todd Wyatt

0

PU

SERENE HARBOR

170

McLane Hendriks

Welcome Here Farm

Ivan Dowling

0

WINNING MARGIN: 9 TIME: 7:36:4/5 TURF: good

ORD HORSE WGT RIDER OWNER TRAINER PURSE

Sixth Race (#76) Purse $15,000. THE FOLLY. Maiden Claiming Hurdle. 2-1/4 Miles over National Fences.

01

CODRINGTON COLLEGE (IR

(L)

153

Darren Nagle

Hudson River Farms

Jonathan Sheppard

9,000

02

NORSE STAR (IRE)

(L)

156

Jack Doyle

The Fields Stable

Elizabeth Voss

2,700

03

A ZOO SOCIETY

* 151

Trevor Ryan

John E. Teas, Jr.

John Teas, Jr.

1,500

04

AWESOME ADRIAN

(L)

144

Roger Quinlan

Nancy A. Reed

Katherine Neilson

750

05

NIGHT SOUNDS

(L)

144

Jeff Murphy

Double Meadows Farm

Alexandra White

600

DQ

BIG FEAT

156

Willie McCarthy

Alicia Murphy

Alicia Murphy

0

PU

SPECIAL AGENT

(L)

156

Kieran Norris

Turks Head Turf

Fenneka Bentley

0

PU

SKESTOS

(L)

150

Richard Boucher

Mason Hardaway Lampton

Lilith Boucher

0

PU

COMMAND CONTROL

(L)

156

Ross Geraghty

Wits End Stable LLC

William Dowling

0

PU

STRAWBRIDGE

(L)

150

Gerard Galligan

Jonathan Sheppard

Jonathan Sheppard

0

WINNING MARGIN: 2 TIME: 4:30 TURF: good

Seventh Race (#77) Purse $20,000. THE ROSE TREE CUP. Conditioned Claiming Hurdle. 2-1/4 Miles over National Fences.

01

COGNASHENE

(L)

150

Kieran Norris

Pathfinder Racing

Neil Morris

12,000

02

SHINOBI (GER)

(L)

156

Roger Quinlan

Irvin S. Naylor

Katherine Neilson

3,600

03

EL MONSTRO (IRE)

(L)

144

Jack Doyle

Irvin S. Naylor

Cyril Murphy

2,000

04

GREEN LAZER

(L)

* 145

Trevor Ryan

Amy Taylor Rowe

Leslie Young

1,000

05

BECK’S BAD BOY

156

Sean McDermott

Ivy Hill Stable, LLC

Alicia Murphy

800

PU

FORT COLLINS

(L)

150

Gerard Galligan

KMSN Stable

Jonathan Sheppard

0

PU

NEEDLE IN THE HAY

(L)

150

Ross Geraghty

Morning Star Farm

Ricky Hendriks

0

PU

DR. K’EOGH

150

Willie McCarthy

William Meister

William Meister

0

PU

OUTLAW CODY Z

140

Jeff Murphy

Stephany W.S. Harper

Alicia Murphy

0

WINNING MARGIN: 12 TIME: 4:24 TURF: good